Gammal sjö blir skogsvatten för djur och natur

Man på trädäck som blickar ut över gård och grönska
Granskad: ‎den ‎5‎ ‎november‎ ‎2024

I Backa utanför Igelfors tar Gustav Fyhr sedan några år tillbaka hand om den gårds- och skogsverksamhet som hans familj äger. Vid fastigheten ligger den gamla sjön Kråken. Där fanns rätt förutsättningar för att återskapa en våtmark – något Gustav och hans familj såg till att göra verklighet av.

Gustav har under sitt liv hunnit med att göra annat än att hålla på med skogsbruk. Fram tills att han var drygt 30 år arbetade han som lastbilschaufför, men med åldern växte intresset för skogen och familjeverksamheten.

Gustav utbildade sig på skogsmästarprogrammet i Skinnskatteberg, och innan han begav sig in i skogsverksamheten såg han till att få erfarenhet via en skogsförening. Idag förvaltar han skogen och fastigheterna som tillhör familjegården sedan tre år tillbaka, helt själv. 

–Det handlar om mycket planering av det ska som göras, men även en hel del utföranden och åtgärder. Man gör det som behövs, och försöker se till att göra det bästa man kan för framtiden, säger Gustav. 

Mest arbetar Gustav själv, men alla beslut tar de tillsammans i familjen. Vad gäller våtmarker så har det inte varit uppe på tapeten särskilt mycket tidigare. Men den gamla sjön, Kråken, har alltid funnits där – i mindre skala.

Man som går på äng med kossor i bakgrunden
Vy över våtmarken med Gustav och betande kossor i bild. Tanken är att korna ska hjälpa till att hålla efter strandkanten så att det inte växer igen. Sen får man komplettera med att röja sly där det behövs. Foto: Lisa Öberg

Från tanke till verklighet

Med tiden insåg familjen att Kråken hade rätt förutsättningar för att bli en bra våtmark. 

–Våtmarken skulle ju bidra till många värden för fastigheten och omgivningen. För oss var det också viktigt att visa allmänheten att vi som skogsägare (inte bara) brukar skog utan också har fler ambitioner, säger Gustav. 

Allt började år 2020. Efter flera funderingar och diskussioner hade Gustav och familjen landat i att detta var något de ville göra. Nu återstod att ta reda på mer information. Hur går arbetet till? Finns det bidrag? 

Ansökan, tillstånd och miljökonsult

Under 2021 pågick en tillståndsprocess med Länsstyrelsen i Östergötland, Finspång kommun och alla berörda parter. Ansökan lämnades till mark- och miljödomstolen. Gustav hade tagit hjälp av en miljökonsult. 

–På så sätt fick vi stöttning med alltifrån vem vi skulle vända oss till och hur vi skulle gå till väga, säger han.

Året därpå blev våtmarken godkänd och familjen hade hittat en entreprenör som kunde göra jobbet. Det gäller att hitta rätt personer, som vet vad det innebär att anlägga den här typen av mark, betonar han. Allt som allt tog processen cirka tre år, och 2023 stod våtmarken färdig att njuta av från huset. 

–Det roliga var att se alla fåglar som kom direkt. Det var alla möjliga fågelarter, som till exempel tranor, kanadagås, grågås, krickor, gräsand och knipa, säger Gustav. 

Våtmark i landskap
Vy över våtmarken. De små öarna i vattnet har bidragit till att fågellivet ökat avsevärt på den här korta tiden. Foto: Lisa Öberg

Många fördelar

Ett ökat fågelliv beror mycket på att insekter och småkryp hittar till våtmarken. För att bidra ytterligare till den biologiska mångfalden byggdes även en fisktrappa vid våtmarkens utlopp. Förhoppningen är att fisk ska hitta dit liksom andra större djur.

–I grunden handlar det om naturvärden och vad vi kan göra för att främja för djur, natur och miljö. Sen är det en trevlig bonus att våtmarken skapar en helt annan landskapsbild. Den är väldigt trevlig att titta på, speciellt eftersom vi ser den från bostadshuset på fastigheten, säger Gustav. 

Att underhålla våtmarken är inga större problem menar Gustav som röjer sly under vintertid (när vattnet är fruset), kontrollerar utloppet så att vattnet håller sig på rätt nivå och rensar i fisktrappan.

–Jag skulle säga att det enda vi har offrat för detta är att det är något mindre skog att bruka runtom Kråken. Men det räknade vi med och det är så pass lite att det inte får en avgörande betydelse, säger Gustav. 

Vatten  med stenar på  kanterna och gräs i förgrunden
Den anlagda fisktrappan som går ända till den närliggande sjön Björklången. Här gäller det att hålla undan och rensa så att fisktrappan inte växer igen. Förhoppningen är att det så småningom kommer fisk hela vägen upp till våtmarken. Foto: Lisa Öberg

Fakta om projektet

Våtmark: 30 hektar åtgärdad våtmark med 3 hektar vattenspegel, återskapad genom delvis sjörestaurering

Medel: LONA-bidrag (90% av kostnaderna) 

Tidsåtgång: 3 år 

Tips från markägaren

  • Våga utforska möjligheterna.
  • Var inte rädd för att ställa frågor och be om hjälp. 
  • Väg fördelar mot nackdelar.

Fler bilder

Närbild våtmark
Närbild på våtmarken med sly längs strandkanten. Foto: Lisa Öberg
Kossa på våtmark
Vy över våtmarken med betande kossa i bild. Tanken är att korna ska hjälpa till att hålla efter strandkanten så att det inte växer igen. Sen får man komplettera med att röja sly där det behövs. Foto: Lisa Öberg
Rött hus med grön dörr och en man utanför
Gustav i bild med fastigheten i bakgrunden. Foto: Lisa Öberg
30 ha
skapad våtmark

Resultat av projektet

Utanför Igelfors i Östergötland bor Gustav Fyhr vid sjön Kråken. Där fanns bra förutsättningar att skapa våtmark vilket Gustav och hans familj såg till att genomföra under ett tre år långt våtmarksprojekt.

Läs mer om andra våtmarksprojekt