Domen har inte överklagats, så den har vunnit laga kraft. Vi kommer alltså inte att få se hur Miljööverdomstolen skulle dömt i detta fall.
Ansökan skulle ha inneburit en ökning av elproduktionen från cirka 60 GWh per år till cirka 70 GWh, samtidigt som den bortkylda energin skulle ökat från cirka 13 GWh till cirka 42 GWh.
Länsstyrelsen framförde att det kommer att finnas förbränningskapacitet i närområdet, där avfallet skulle kunna energiutvinnas effektivare. Länsstyrelsen ifrågasatte därför om det är förenligt med miljöbalkens hushållningsbestämmelser att kyla bort en så stor andel av avfallets energiinnehåll, så som skulle bli fallet enligt ansökan.
Miljödomstolens dom
Miljödomstolen delade länsstyrelsens uppfattning i denna del och fann att hinder mot bifall till ansökan förelåg enligt 2 kap. 5 § miljöbalken jämfört med 10 § förordningen (2002:1060) om avfallsförbränning.