Välkommen till Sveriges 30:e nationalpark - Åsnen i Småland

Den 25 maj invigs Sveriges 30:e nationalpark, Åsnen i Kronobergs län. Den nya nationalparken kommer att firas i dagarna två. Det blir dagar fyllda med underhållning, utställningar, besök av Kronprinsessan Victoria, naturupplevelser och musik.

För ytterligare information, kontakta:

Evelina Selander, handläggare områdesskyddsenheten, 010-698 15 68, evelina.selander@naturvardsverket.se
Gisela Norberg, projektledare för bildandet av Åsnens nationalpark, 010-698 15 14 gisela.norberg@naturvardsverket.se
Maria Tiricke, chef fastighetsenheten
, 010-698 10 24, maria.tiricke@naturvardsverket.se
Anneli Nivrén, presschef Naturvårdsverket, 010-698 13 00, 070-206 37 27, anneli.nivren@naturvardsverket.se

Annika Bladh, projektledare för invigning av Åsnen Länsstyrelsen i Kronobergs län, 010-223 71 22, annika.bladh@lansstyrelsen.se
Helene Pettersson,
biträdande projektledare Länsstyrelsen i Kronobergs län, 010- 223 74 56, helene.pettersson@lansstyrelsen.se
Catarina Sammelin
, kommunikatör Länsstyrelsen i Kronobergs län, 010-223 74 85, catarina.sammelin@lansstyrelsen.se